Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa PC skrinky

Ako vybrať PC skriňu?

Pred výberom PC skrine je potrebné si uvedomiť, že na trhu je pomerne veľké množstvo druhov skríň, ktoré sa od seba líšia svojimi rozmermi a možnosťami pojať rôzne zariadenia (disky, mechaniky). Je preto dôležité stanoviť si koľko miesta na PC skriňu máme a koľko zariadení budeme potrebovať pripojiť.

Rýchle odkazy:

mini ITX - veľmi malé skrine vhodné pre stavbu designového PC
mini, micro ATX - vhodná skriňa pre stavbu bežného PC
ATX - skriňa vhodná na stavbu PC, kedy bude potrebné viac miesta na mechaniky, alebo na vnútorný hardware
Big Tower - vhodné na stavbu vysoko výkonných PC s obrovským miestom na rozšírenie
HTPC, CUBE - skrine vhodné na stavbu multimediálnych PC

Osvedčení výrobcovia: Eurocase, Foxconn, GigabyteThermaltake

Aký druh skrine vybrať?

Výrobcovia v dnešnej dobe ponúkajú niekoľko druhov PC skríň, ktoré sa od seba odlišujú rozmermi a počtom pozícií, do ktorých sa dá namontovať ďalšie zariadenie. Pozície máme s rozmerom 3.5 a 5.25 palca.

Aký výkon zdroja je potrebný?

PC skrine je možné zakúpiť bez napájacieho zdroja aj s ním (to častejšie). V prípade, že budete kupovať PC skriňu vybavenú napájacím zdrojom, dajte si dobrý pozor, aby bol dosť silný a utiahol celú vašu zostavu. Jednotlivé diely vo vašom PC majú svoju spotrebu a zvlášť u herných PC sa môže stať, že by vám zdroj nemusel stačiť.

Čo môžem od moderných PC skríň očakávať?

Dnes už štandardným vybavením PC skríň sú audio a usb vstupy/výstupy na čele skrine. Pomocou audio vstupov môžeme pohodlne pripojiť slúchadlá alebo mikrofón a do usb vstupov ďalšie zariadenie, ktoré využíva pripojenie pomocou usb. Ďalšiu, už nie tak štandardnú súčasť vybavenia skrine, je možné vidieť grafické displeje, ktoré nám sprostredkujú informácie o teplote vo vnútri PC skrine, rýchlosti otáčania jednotlivých ventilátorov a v prípade lepších modelov umožnia aj ich reguláciu. Ďalej je možné stretnúť sa s rôznymi neštandardnými až futuristickými designami, rôznymi farbami poosvetlenia, presklenými bočnicami a podobne.

Záver

So vzrastajúcou cenou PC skríň sa dá očakávať zlepšenie konštrukčných materiálov, využívajú sa hrubšie plechy, ktoré nerezonujú ako tie slabé, ďalej sú skrine osadené silnejšími zdrojmi, môžeme očakávať viac usb vstupov, digitálne displeje, sledovanie a reguláciu otáčok ventilátorov. Je preto dôležité určiť si na akú prácu budeme počítač používať a podľa toho skrine vyberať, aby sme sa vyhli zbytočnému utrácaniu, alebo naopak aby sme neboli sklamaní z nedostatočných funkcií.

 

Vybrať PC skriňu podľa parametrov

Porovnať pc skrinky